Jak być dobrą przyjaciółką?

To pytanie zadaje sobie każda nastolatka, która chciałaby mieć albo ma przyjaciółkę. Kiedy widzisz, że w Waszej przyjaźni coś jest nie tak albo szukasz przyjaciółki, pytasz się 

Jak być dobrą przyjaciółką?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Każdy człowiek jest inny i każda relacja jest inna, ale jest kilka czynników, które poprawią chyba każdą relację.

1. Miej czas dla przyjaciółki

Powszechnie znane jest stwierdzenie, że relacja na odległość nie przetrwa długo. Można się z tym zgadzać albo nie. Moim zdaniem, to stwierdzenie jest i prawdziwe, i fałszywe. Wszystko zależy od tego ile i jak ze sobą gadacie. W dobie internetu nie jest trudne skontaktowanie się ze sobą nawet codziennie przez Skype'a, Messengera, Meeta czy nawet zwykłe gadanie przez telefon. Jeśli nie masz czasu gadać codziennie, skontaktuj się z przyjaciółką co najmniej raz na tydzień. Gadajcie szczerze. O problemach i radościach. O marzeniach i strachu. W każdej bliższej relacji najważniejsza jest szczerość. Bo co po udawanym mówieniu "Wszystko okej", jak i tak nie jest okej. Jest coś nie tak. Powiedz o tym. Prawdziwa przyjaciółka nie wyśmieje, tylko pomoże, a jak nie, to chociaż doradzi, wysłucha. 

Spędzajcie ze sobą jak najwięcej czasu nawet jeśli nie mieszkacie od siebie daleko. Wspólna droga powrotna ze szkoły, spontaniczne spotkanko u jednej z Was, byle spotkać się i pogadać. 

Miej też dla niej czas, kiedy ona ma problem. Przytul ją, pociesz, doradź coś. Ty masz ją, ale spraw też, żeby ona miała Ciebie.

2. Nie daj się wykorzystać

Chcesz być dobrą przyjaciółką, ale nie rób za swoją przyjaciółkę wszystkiego. Nie mówię, że chce ona cię wykorzystać, ale nie możesz być za dobra. Wyobraź sobie taką sytuację:

Pomagasz od czasu do czasu swojej przyjaciółce. Podlewasz za nią kwiaty w ogrodzie, odrabiasz za nią lekcje... Ona coraz częściej prosi cię o różne rzeczy, a Ty ani razu nie odmawiasz. W końcu nie możesz jej pomóc - zawieść na imprezę, bo uczysz się do bardzo ważnego egzaminu, niech będzie to matura. Teraz masz wybór:

Zawozisz przyjaciółkę (1) albo uczysz się do matury (2)

1. Zawiozłaś przyjaciółkę na imprezę. Ona świetnie się bawi i jest ci trochę wdzięczna. Ty możesz rzecz jasna wrócić do domu, ale wtedy przyjaciółka nie będzie miała jak dostać się po imprezie do domu, więc zostajesz. Matury nie zdajesz i nie dostajesz się na wymarzone studia. Brzmi dosyć ponuro, ale twoja przyjaciółka przez chwilę była radosna.

2. Uczysz się do matury. Przyjaciółka obraża się do końca życia (znaczy to, że nie była prawdziwą przyjaciółką, bo prawdziwa przyjaźń przechodzi próby) albo teraz jest smutna, może nawet marudzi, ale rozumie, że chcesz dostać się na wymarzone studia.

Jak sama widzisz, jeśli Twoja przyjaciółka jest prawdziwa, to nie będzie Cię wykorzystywać i zrozumie jeśli nie zgodzisz się jej pomóc.

3. Daj jej czas

Jeśli nagle stało się coś złego w życiu Twojej przyjaciółki to normalne, że częściej ma zły dzień i już się tak nie dogadujecie. Nie wymagaj od niej i od siebie zbyt wiele. Daj jej czas, żeby poukładała sobie swoje życie. Nie bierz winy na siebie za to, że ma problemy, ale...

4. Daj jej znać, że jest dla Ciebie ważna

Każdy lubi usłyszeć, że coś znaczy, a szczególnie jak nie układa mu się w życiu. Powiedz jej, co o niej myślisz. Że jest Twoją przyjaciółką. Że ją lubisz. Że jest dla Ciebie ważna. Trudno się to mówi, ale jak miło słucha!

5. Bądź sobą

Twoja przyjaciółka ceni Cię za to, kim jesteś. Więc bądź sobą. Nie bój się wyrażać swoich myśli. Jeśli coś jest nie tak, powiedz jej o tym. Może ona tego nie dostrzega. Na pewno razem znajdziecie rozwiązanie.

Każdy z nas czego innego oczekuje od drugiej osoby. O ile łatwiej było by, gdybyśmy wiedzieli czego oczekują od nas inni. A czego Wy oczekujecie od swoich przyjaciół? Spełniają Wasze oczekiwania?

Popularne posty z tego bloga

Nowa Gwinea, czyli jedna wielka tajemnica

Filmy komediowe

Można doprowadzić konia do wodopoju, ale nie można zmusić go do picia